Osada Kladská

Osada Kladská se nachází nedaleko Lázní Kynžvart v krajinné oblasti Slavkovský les. Dominantou osady je lovecký zámeček a pět srubů švýcarsko-tyrolského typu. Nedaleko osady začíná i naučná stezka Kladská
Historie osady sahá do roku 1875, kdy si zde nechal kníže Schönburg-Waldenburg postavit lovecký zámeček a pilu. Do této doby se jednalo o nehostinný kraj plný hlubokých lesů a močálů, který se rozprostíral v okolí Kladského rybníka. Následně zde byl postaven i rentovní úřad, fořtovna, dva sruby pro úřednictvo, hostinec U tokajícího tetřeva, stavení pro kočího a hospodářská stavení za zámečkem. Zbývajících pět srubů švýcarsko – tyrolského typu zde bylo postaveno na přelomu 19. a 20. století. Lovecký zámeček je pouze jednoduchá přízemní budova s dřevěným patrem, která byla postavena ve stylu švýcarských loveckých chat. Nyní byste zde našli hotel. Celá osada je oblíbeným výletním místem. Určitě uděláte dobře, když si zajdete na občerstvení nebo rovnou oběd do hostince U tetřeva. Vše je zde vedeno v loveckém stylu a ze stěn se na vás budou dívat různá vycpaná zvířátka.
Nedaleko loveckého zámečku začíná naučná stezka Kladská. Vede okolo celé vodní plochy Kladského rybníka a provede vás po okraji národní přírodní rezervace Kladské rašeliny, jejíž zdejší část je pojmenovaná Tajga. Procházka vede po romantických dřevěných chodníčcích a je dlouhá 1,6 km. Cestou narazíte na mnohá odpočívadla a vyhlídková místa. Zastavit se můžete i u 8 informačních panelů, které vás seznámí se zdejší oblastí. Chůze po chodníčcích není nijak fyzicky náročná.

Osada leží na silnici z Lázní Kynžvart do Pramenů a naleznete zde i autobusovou zastávku. V létě zde zastavuje i cyklobus. Nachází se v nadmořské výšce 815m.

IMG_1269

IMG_1266

IMG_1273
IMG_1270
IMG_1255
IMG_1254
IMG_1252

IMG_1248